Leasing czy wynajem pojazdów ciężarowych
Pozyskanie nowych samochodów ciężarowych jest koniecznością dla każdego przedsiębiorcy. Ciągła rotacja flotą zapewnia utrzymanie jej w należytej kondycji – bez przestarzałych i ciągle uszkadzających się ciężarówek. Do bardzo popularnych form pozyskania i finansowania pojazdów należy leasing oraz wynajem samochodów ciężarowych. Co wybrać – leasing czy wynajem?
Leasing, a wynajem samochodów – wady i zalety
Rozpoczynając porównanie od leasingu – jest on jedną z najczęściej wybieranych form finansowania pojazdów ciężarowych w przypadku przedsiębiorców posiadających własne firmy. Jest on bardzo korzystny ze względu na możliwość odliczenia VAT-u. Niestety często wiele firm oczekuje wkładu własnego za udostępniony samochód za który dopiero później będzie się płacić comiesięczne raty. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Po zakończeniu leasingu – przykładowo po 36 miesiącach klient może oddać samochód w rozliczenie i wziąć w kolejny leasing następne, nowoczesne auto korzystając z niego przez kolejny okres finansowania. Istnieje również opcja wypowiedzenia danej umowy i wykupu pojazdu za o wiele mniejszą kwotę. Daje to możliwość niejako zarobienia samochodu samego na siebie!
W przypadku wynajmu samochodów ciężarowych oferuje on różne okresy finansowania często krótsze niż leasingi – przykładowo na miesiąc, pół roku czy rok. Dzięki temu wiele przedsiębiorców decyduje się na wynajem pojazdów ciężarowych w momencie kiedy ma jakiś problem przykładowo z aktualnie zbyt małą liczebnością floty bądź awariami. Oczywiście jest opcja bazowania na wynajmie długoterminowym – tutaj plusem jest brak wnoszenia wkładu własnego dlatego samochód może sam od razu na siebie zarabiać. Wynajem pojazdów jest również bardzo dobry ze względu na fakt, że jakiekolwiek usterki czy przeglądy techniczne nie są obciążeniem dla przedsiębiorcy – płaci za nie wynajmujący.
Podsumowanie
Ostateczną odpowiedź na pytanie – leasing czy wynajem pojazdów ciężarowych każdy przedsiębiorca musi podjąć samodzielnie. Po poznaniu wszystkich zalet i wad obu form finansowania będzie to zdecydowanie łatwiejsze.