Jak poprawnie zapakować paczkę?

Chcesz wysłać prezent rodzinie lub znajomym, którzy mieszkają wiele kilometrów od Ciebie? A może stawiasz pierwsze kroki w sprzedaży przez internet? W obu przypadkach koniecznym krokiem będzie odpowiednie zapakowanie paczki. Zastanawiasz się, jak to zrobić, aby towar bezpiecznie dotarł do punktu docelowego? Dowiedz się, jak przygotować paczkę krok po kroku.
Paczka krajowa czy zagraniczna?
W przypadku paczki krajowej do wyboru mamy wiele opcji oraz przewoźników. Najczęściej wybierany jest transport lądowy, który zwykle wiąże się z mniejszą liczbą obostrzeń niż morski, a tym bardziej lotniczy. Zawsze jednak należy sprawdzić szczegółowe zasady przewozu i sposobu oznaczania paczek. Powinno się wykonać ten krok na samym początku, ponieważ w wyniku takiego researchu możliwe jest np. ustalenie restrykcji dotyczących wymiarów i wagi przesyłki. Jest to jeszcze bardziej istotne w przypadku wysyłki międzynarodowej, która często realizowana jest statkiem lub samolotem. Istotne jest również zdobycie informacji na temat tego, czy nasza przesyłka nie znajduje się na liście produktów zakazanych. Jest ona szczególnie długa w przypadku transportu drogą powietrzną, jeśli więc chcesz możliwie jak najszybciej dostarczyć paczkę np. na inny kontynent, zapoznaj się wnikliwie z przepisami.
Jakie opakowanie wybrać?
W przypadku wysyłki maksymalnie kilku sztuk towaru, najczęstszym wyborem jest zapakowanie ich w tekturowe pudełko bądź kopertę. Pierwsza z opcji najlepiej sprawdza się przy większych przesyłkach, jak akcesoria do domu, obuwie czy narzędzia oraz sprzęt elektroniczny. Większe wymiary pozwalają też na odpowiednie zabezpieczenie delikatniejszych części i materiałów, np. szkła. Dlatego też zawsze należy wybierać karton odpowiednio większy od przesyłanej zawartości. W przypadku kopert można zdecydować się na popularną kopertę bąbelkową lub opakowanie foliowe. Koperta bardzo dobrze chroni niewielkie przedmioty, np. biżuterię czy inne, niewielkie akcesoria. Opakowanie foliowe sprawdzi się przede wszystkim przy towarach wytrzymałych, niepodatnych na uszkodzenia, jednak nawet w tym wypadku może wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Ich dużą zaletą jest natomiast wodoodporność. Zarówno opakowania kartonowe, jak i koperty czy foliopaki występują w różnych rozmiarach, a niekiedy również kolorach, dlatego możesz zaskoczyć odbiorcę estetyką Twojej przesyłki. Oczywiście istnieje również możliwość zapakowania produktów do drewnianej skrzyni, szczególnie popularne są te ze sklejki. Takie rozwiązanie w przypadku przesyłek prywatnych stosuje się jednak dość rzadko, głównie ze względu na koszt oraz ciężar powodujący problemy z transportem.
Jak zabezpieczyć towar?
Poza wyborem właściwego opakowania, np. marki Pako Bud z Łodzi, niezwykle ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie przesyłki. Jedną z najpopularniejszych, a jednocześnie niezwykle skutecznych metod jest zawinięcie przedmiotów w folię bąbelkową. Do tego celu można wykorzystać też elastyczną piankę polietylenową. Nie zapomnij na koniec umocować jej za pomocą mocnej taśmy klejącej lub folii typu stretch. Możesz również zastosować papier pakowy. W przypadku delikatniejszych produktów warto dodatkowo wykorzystać poduszeczki z powietrzem lub styropian. Jeśli obawiasz się, że przesyłka może być narażona na kontakt z wodą, nie zapomnij użyć pochłaniacza wilgoci. Jest to szczególnie ważne, jeśli produkt podróżować będzie drogą morską. Na koniec starannie zaklej opakowanie tak, aby uniemożliwić jego samoistne otwarcie podczas transportu.
Jak oznaczyć paczkę?
Do najważniejszych oznaczeń z pewnością należy etykieta zawierająca podstawowe informacje, w tym o miejscu dostarczenia paczki. Często zaleca się, aby wydrukować ją dwukrotnie i jeden egzemplarz włożyć do środka na wypadek sytuacji awaryjnej (odklejenie się etykiety zewnętrznej). Najlepiej jednak unikać sytuacji, w których otwieranie paczki w celu jej dostarczenia byłoby konieczne. Etykieta powinna być więc starannie przyklejona i zabezpieczona przed zniszczeniem. W tym celu umieść ją na płaskiej powierzchni, unikaj rogów i łączeń. Istotne będzie również specjalne oznaczenie paczek z towarem podatnym na uszkodzenia. Niektóre przesyłki, np. maszyny, wymagają również naklejki z oznaczeniem wymaganej pozycji przewożenia (oznaczenie góry i dołu paczki).