Wybór, regulacja i ustawianie wiązań narciarskich
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wiązania narciarskie są najbardziej istotnym elementem wyposażenia obok nart. Narty bez wspomnianego produktu byłyby bowiem śliskie jak deski. Warto mieć świadomość, że zarówno montaż, jak i regulacja wiązań narciarskich są zdecydowanie trudniejsze niż mogłoby się wydawać.
Wybór wiązań narciarskich
Należy zdawać sobie sprawę, że wiązania narciarskie atomic mają bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Oczywiście produkt nie jest w stanie wyeliminować całkowicie ryzyka ewentualnej kontuzji, jednak może je zmniejszyć m.in. chroniąc stawy i kolana przed nadmiernymi obciążeniami. Wiązania narciarskie atomic w zdecydowanej większości przypadków kupowane są razem z nartami. Obecnie jest jednak możliwość zaopatrzenia się oddzielnie w wymienione produkty.
Osobom początkującym, a także z krótkim stażem w zupełności powinny wystarczyć wiązania narciarskie, w które jest zaopatrzony dany model nart. Należy również pamiętać, aby montaż wspomnianych wiązań miał miejsce w profesjonalnym serwisie. Niewłaściwe ustawienie może być nie tylko bardzo niebezpieczne dla nóg, ale również doprowadzić do kontuzji.
W jaki sposób powinny być ustawione wiązania narciarskie?
Warto wiedzieć, że praktycznie każde wiązanie narciarskie ma możliwość regulacji w kwestii rozmiaru, by użytkownik mógł używać butów różnych wielkości. Oczywiście najbardziej typowe wiązania można bez problemu dopasować do zdecydowanej większości standardowych rozmiarów. Należy mieć na uwadze, że wiązania dla dorosłych nie będą pasowały do dziecięcych butów. Różnice w kwestii regulacji będą również występowały w wiązaniach damskich oraz męskich.
W jaki sposób należy ustawić wiązania narciarskie do buta? Wystarczy dokonać odbezpieczenia mechanizmu, a następnie przyłożyć but i przesuwać wiązaniami do momentu, aż podeszwa nie będzie idealnie spasowana z wiązaniami. Zdecydowanie więcej problemów narciarzowi może sprawić ustawienie omawianych wiązań narciarskich jeżeli chodzi o siłę wypięcia. Czynność koniecznie musi być przeprowadzona bardzo dokładnie, ponieważ od regulacji będzie zależało przy jakiej sile narty się odepną od butów.
Regulacja wiązań narciarskich według Tabeli DIN
Należy wiedzieć, że specjalna skala DIN została stworzona, by zdecydowanie łatwiej było ustawić siłę z jaką trzeba zadziałać, by mechanizmy, które są zamontowane w wiązaniach narciarskich spowodowały wypięcie się nart.
Można to bez żadnego problemu obliczyć bazując na takich danych, jak wzrost, waga, długość podeszwy buta czy stopień zaawansowania narciarza. Znacznie prostszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z tabel, które są udostępniane przez producentów. Oczywiście poszczególne wartości mogą się od siebie różnić w zależności od producenta.