Płyn chłodniczy – co powinien o nim wiedzieć każdy kierowca

Ogromny wpływ na prawidłową pracę samochodu mają płyny eksploatacyjne. Jednym z najważniejszych z nich jest płyn chłodniczy. Jaką pełni on funkcję w pojeździe? Jakie zagrożenie niesie ze sobą jego brak? Sprawdź!

Zadanie płynu chłodniczego

Układ chłodzenia składa się z wielu elementów – chłodnicy, pompy wodnej, szczelnych przewodów. Proces chłodzenia silnika będzie zaburzony, kiedy krążącego w obiegu płynu chłodniczego będzie zbyt mało lub jego kondycja będzie zbyt niska. Głównym zadaniem płynu chłodniczego jest wymiana temperatury między silnikiem i chłodnicą. Ponadto, to właśnie on zapobiega powstawaniu ognisk rdzy i gromadzeniu się kamienia na kanałach chłodniczych. W płynie chłodniczym znajduje się 50% glikolu etylowego lub propylenowego, dzięki czemu środek nie zamarza, uniemożliwiając tym samym uszkodzenie przewodów, chłodnicy czy bloku silnika podczas  bardzo dużych mrozów.

Kontrola poziomu

W wyniku codziennej eksploatacji płyn chłodniczy traci swoje właściwości. Zaniedbania mogą doprowadzić do przegrzania silnika. Każdy kierowca może samodzielnie kontrolować poziom płynu chłodniczego poprzez uzupełnianie braków. Raz na jakiś czas należy jednak całkowicie wymienić cały płyn. Jest to czynność serwisowa, której nie należy przeprowadzać samodzielnie.

Podczas całkowitej wymiany lub uzupełniania płynu pojazd powinien równo stać na płaskiej powierzchni (w przeciwnym razie wskaźnik poziomu cieczy może nie pokazywać rzeczywistego stanu). Ważne jest, aby wszelkie zabiegi wykonywać wtedy, kiedy silnik jest wyłączony i zimny. Jeśli używasz koncentratu płynu, przed jego wlaniem należy rozcieńczyć go zgodnie z zaleceniami producenta. Wysokiej jakości płyny chłodnicze i ich koncentraty znajdziesz na stronie motopiema.pl.

https://034548.org https://groupe-printco.pl https://ipjforum.org