Oznaczenia robót drogowych
Remonty polskich dróg widoczne są od wiosny do późnej jesieni. Wynikają one zarówno z konieczności naprawy uszkodzonej nawierzchni, ale też są elementem planu rozbudowy konkretnych węzłów komunikacyjnych. Remonty dróg są drobiazgowo planowane, by możliwe było zachowanie płynności ruchu. Elementem niezbędnym podczas takich prac są oznaczenia i tablice informacyjne.
Jakie znaki i oznaczenia stosowane są podczas remontów dróg?
Remonty dróg to sytuacja, w której istotne jest zarówno szybkie naprawienie nawierzchni, ale i umożliwienie kierowcom poruszanie się na danym odcinku drogi (o ile nie zostanie on całkowicie zamknięty i nie zostaną wyznaczone objazdy). By zapewnić bezpieczeństwo kierujących i pracowników remontu, stosowane są odpowiednie oznaczenia. Już na kilkaset metrów przed planowanymi utrudnieniami kierowcy informowani są o pracach, dzięki czemu mogą oni zmniejszyć prędkość pojazdu. Wielokrotnie zdarza się, że remonty wymagają tymczasowej zmiany kierunku ruchu – w tym celu stosowane są zarówno znaki poziome (żółte linie wyznaczające tor ruchu), jak i pionowe – znaki ostrzegawcze, słupki. Aby możliwe było stosowanie znaków pionowych, konieczne są bazy pod znaki drogowe.
Podstawy drogowe pod znaki i tablice informacyjne
Elementem niezbędnym podczas planowania i w trakcie remontów dróg są podstawy drogowe. Baza pod znak drogowy to stabilny element, na którym mocowane są znaki, ale też tablice informacyjne czy ogrodzenia ostrzegawcze. Podstawy drogowe pozwalają na umieszczenie znaków w dowolnym miejscu, co jest szczególnie ważne podczas przebudowy dróg. Dzięki podstawom znaki drogowe są widoczne, stabilnie osadzone.
Jak tworzone są bazy pod znaki drogowe?
Praktyczne bazy pod znaki drogowe tworzone są z materiałów syntetycznych. Marka Nicrobase proponuje podstawy wykonywane z materiałów pochodzących z recyklingu, co pozwala na wspieranie środowiska naturalnego. Podstawy oferowane przez markę Nicrobase dostępne są w dwóch wariantach: 20 i 30 kg. Pozwala to na dopasowanie produktu do konkretnych potrzeb. Nowoczesne podstawy pod znaki drogowe posiadają uniwersalne otwory montażowe, dzięki czemu możliwe jest osadzanie na nich zarówno klasycznych znaków, słupków czy też tablic informacyjnych. Modułowa budowa postaw drogowych sprawia, że mogą być one łączone ze sobą, tworząc szerszą i stabilniejszą podstawę.