Jazda konna – jak przygotować się do pierwszych lekcji?

Decyzja o rozpoczęciu jazdy konnej może być początkiem wspaniałej przygody – jest to sport, który nie ma ograniczeń wiekowych, pozwala na ogólny rozwój, wzmacnia mięśnie i pozwala na przebywanie na świeżym powietrzu, co pozytywnie wpływa na nasz mózg i samopoczucie. Jak przygotować się do pierwszych jazd w stadninie? Co powinniśmy wiedzieć?

Znajdź odpowiednią stadninę i instruktora

Zdecydowana większość stadnin prowadzi indywidualne lekcje dla osób w różnym wieku (również dzieci). Zajęcia dostosowane są do stopnia zaawansowania ucznia: mogą odbywać się na padoku, mogą obejmować wyjazdy w teren, ćwiczenia skoków na torze przeszkód. Zaczynając od zera pierwsze zajęcia będą przede wszystkim teoretyczne – dowiemy się jak siodłać konia, jak wydawać mu komendy i jak przybrać odpowiednią pozycję siedząc w siodle.

Jak ubrać się na pierwszą jazdę konną? W przypadku pań odpowiednie byłyby bryczesy damskie – są to dobrze przylegające spodnie wykonane z materiałów szybkoschnących. Pozwalają one na stabilne utrzymywanie się w siodle. Obowiązkowym elementem wyposażenia jeźdźca jest również kask jeździecki – pozwoli on na ochronę głowy w razie wypadku. Pamiętajmy: kask musi być zawsze zapięty! Po kilku lekcjach jazdy konnej warto również pomyśleć o odpowiednich butach – wśród najwygodniejszych wymienia się sztyblety jeździeckie, które chronią i stabilizują kostki, pozwalają także stabilne trzymać stopy w strzemionach.

Dlaczego jazda konna jest tak popularnym sportem?

Jazda konna niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Przede wszystkim jest to sport uprawiany na świeżym powietrzu, przez co możemy dotlenić organizm. Podczas jazdy konnej pracują praktycznie wszystkie grupy mięśni, a my sami zmuszani jesteśmy do zachowania odpowiedniej pozycji i wyprostowanych pleców. Jazda konna wpływa także na polepszenie utrzymania równowagi!

https://beesafe.pl/porady/auto-miejskie-do-15-tys-zlotych/ https://freekatsearch.com/czy-wiesz-jak-przesuwac-sie-bezpiecznie-i-wygodnie-odkryj-skladniki-systemu-transportowego/ http://humpday.com.pl/jazda-konna-sport-ktory-rozwija/